Datacentra po celém světě
Poskytovatelé služeb v cloudu jako je Microsoft Azure a Amazon AWS mají datacentra po celém světě. Všechny služby, které na nich běží, máte na dosah na pár kliknutí a za pár korun.
Představte si, že jste malá firma a vlastníte 3 servery. Pokud byste je chtěli mít zdvojené ve více lokalitách, kolik by to stálo peněz a úsilí vybudovat je ve dvou oddělených datacentrech? Domluvit si server housing, zavést a nainstalovat hardware, nastavit routery a VPN, řešit výpadky hardware atd.
V Cloudu? Přihlásíte se do portálu, vyberete si datacentra z nabídky po celém světě a vše si během pár minut naklikáte (nebo spíše my za Vás). Sdílení všech prostředků mezi mnoha uživateli v cloudu dovoluje tyto služby nabízet za zlomek cen.
Cloud nabízí ten nejmodernější hardware.
Najdete tam například vlajkové řady procesorů od Intelu a AMD, nebo třeba serverové licence. To vše může být velmi drahé na pořízení a provozování na vlastních serverech.
V Cloudu si to ale může dovolit každý. Navíc pokud vyjde novější verze, ať už procesoru nebo licence, můžete snadno přejít na novou verzi.
Podle nás patří do cloudu vše až na pár výjimek
Ze zkušenosti víme, že existují okrajové případy, kdy opravdu není migrace do cloudu vhodná. Proto posuzujeme každý případ zvlášť. Podrobíme analýze obě varianty, jak vlastní servery, tak pronájem v cloudu. Posuzujeme náklady na hardware, na licence, na práci, na údržbu. Počítáme s náklady, které jsou spojené s výpadky a zastavením firmy. Posuzujeme cashflow obou variant. A v neposlední řadě porovnáváme i výkon a spolehlivost.
O všech těchto věcech se bavíme se zákazníkem a učiníme společné rozhodnutí.
Čím méně toho uživatelé vidí, tím lepší práci jsme odvedli
Projekt migrace téměř vždy zahrnuje velké množství příprav, koordinace, komunikace a samotných prací. Naším cílem však je, aby byl celý projekt pro uživatele co možná nejvíce neviditelný. Chceme uživatele co nejméně zdržovat od práce a zatěžovat změnami.
Může to tedy znít paradoxně, ale platí, že čím méně naší práce uživatel vidí, tím lepší práci jsme odvedli. To samozřejmě neplatí v případě komunikace. Komunikace hraje klíčovou roli v úspěšnosti projektu. Každý musí přesně vědět, co a kdy se stane a co a kdy se od uživatele očekává.
Probereme, jaké používáte systémy, jak je používáte a co od nich očekáváte
Následně Vám představíme vizi Vašeho nového prostředí v moderním cloudu. Jaké potřebujete služby. Kde budou Vaše servery. Jak se boudou mezi sebou replikovat, aby bylo dosaženo kontinuity pro případ výpadku. Jak budeme zálohovat a jaký bude DRP plán. Kolik to bude stát a co všechno budete moci vypnout ve Vaší stávající serverovně.
Také Vám představíme nové funkce, které cloudové prostředí nabízí a jak byste je mohli využít. Kde si můžete zjednodušit práci, kde můžete spolupracovat s ostatními a co můžete automatizovat.
Úspěšná migrace závisí na dobré přípravě a komunikaci
Každá migrace je originál a je něčím jedinečná. Proto je nelze dělat tzv. přes kopírák. V této fázi se celý náš projekční a realizační tým sejde a připraví konkrétní plán akce do posledního malého krůčku. A to včetně komunikačního protokolu, tedy kdo, kdy a co bude komunikovat s uživateli. To proto, že samotná realizace migrace představuje velké množství kroků, které musí být přesně komunikované a koordinované. Při realizaci již pro vymýšlení postupů není prostor.
V této fázi dále mapujeme strukturu a konfigurace Vašich stávajících systémů a provádíme přípravné konfigurace v novém prostředí. Nic z toho zatím není pro uživatele viditelné a ani je to nijak neovlivňuje ani neomezuje.
V neposlední řadě je součástí této fáze komunikace s uživateli. Musí vědět co se chystá, jaké to pro ně představuje změny, kdy se to chystá a jakou úroveň spolupráce od nich potřebujeme.
Migrace je komplexní projekt zahrnující mnoho kroků
V této fázi migrujeme poštovní schránky, přesouváme data, konfigurujeme servery, přenastavujeme počítače a další věci podle plánu vytvořeného ve fázi 2.
Každý uživatel zná, od kdy do kdy bude součástí migrace a jaká ho čekají omezení.
Důslednou přípravou z předchozí fáze zajišťujeme hladký průběh s minimem zádrhelů. Vhledem ke komplexnosti takových projektů se i přes důkladnou přípravu stává, že objevíme něco nestandardního.. Naši specialisté jsou na to připraveni a umí tyto problémy operativně řešit.
A jak vypadá úspěšný projekt? Když se většina věcí děje na pozadí a celý projekt vypadá, jako by se skoro nic neudělalo. Když uživatelé nekladou vlastní otázky, protože jsme jim vše řekli předem. Když uživatelé oceňují, že věci po migraci fungují lépe, než předtím.
Kontakt
Pomáhám firmám navždy zhasnout v serverovně. Rád zhasnu i v té vaší.
Možná se ale nejdřív budete chtít na pár věcí zeptat?